Włochy samochodem co i jak. Poradnik

Poniżej chciałbym przedstawić moje doświadczenia zebrane podczas kilku wyjazdów do Włoch. Będzie to poradnik, czego można spodziewać się w czasie podróży, jak również już w samych Włoszech.

Winiety

Wyjeżdżając z Polski, należy kupić winiety na przejazd autostradami przez Czechy i Austrię. Winiety na Czechy można kupić na okres 1, 10, 30 dni lub na cały rok. W Austrii dostępne są warianty winiet na 1, 10 dni, 2 miesiące oraz na cały rok. My wybraliśmy winiety na 10 dni, ponieważ na tyle planowaliśmy nasz wyjazd. Poniżej linki do oficjalnych stron:

Koszt winiety na Czechy w 2024 roku wynosi 430 koron, a na Austrię 11,50 euro. Dodatkowym kosztem jest przejazd przez przełęcz Brenner, który wynosi 10,50 euro. Proszę się nie zdziwić, że po przejeździe przez przełęcz pobierana jest dodatkowa opłata – jest to już opłata za autostradę we Włoszech. Wszystkie autostrady we Włoszech są płatne, a koszt wynosi około 1 euro na 10 km.

Opłatę za autostradę uiszczamy po przejechaniu danego odcinka na podstawie pobranego biletu podczas wjazdu na autostradę. Opłaty można uiścić gotówką w euro lub kartą. My preferujemy kartę Revolut.

 

Wynajem samochodu

Planując wynajem auta, proponujemy skorzystać z wyszukiwarki Discover Cars. Jest to międzynarodowa strona zrzeszająca lokalne wypożyczalnie samochodów. Oto kilka ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wynajmu:

  • Ubezpieczenie: Zalecamy wykupienie ubezpieczenia razem z wynajmem auta już na stronie discover podczas rejestracji. To może zaoszczędzić wiele pieniędzy w przypadku uszkodzeń. W moim przypadku ubezpieczenie pokryło 500 euro za naprawę szkód spowodowanych włamaniem do samochodu. Dodatkowo w wypożyczalni na miejscu będą nas namawiać na zakup ubezpieczenia u nich, które jest bardzo drogie i niekonieczne, ale jest to wybór każdego z nas. Poniżej przedstawię różnice.

  • Brak konieczności wpłaty kaucji: Wykupienie ubezpieczenia w wypożyczalni na miejscu może zwolnić nas z obowiązku wpłaty kaucji, co może być korzystne dla naszego budżetu podróży. W wypadku zakupu ubezpieczenia na stronie internetowej, wypożyczalnia na miejscu pobierze od nas kaucję zwrotną. Kaucja może być pobrana tylko z kart kredytowych – Revolut niestety nie działa. Koszt takiej kaucji zaczyna się od 500 euro.

  • Odpowiedzialność za uszkodzenia lub kradzież samochodu: W przypadku wykupienia ubezpieczenia przez Discover Cars, musimy pokryć koszty uszkodzenia samochodu sami, które dopiero po powrocie zostaną zwrócone nam przez ubezpieczyciela. Natomiast w przypadku wykupienia ubezpieczenia w wypożyczalni na miejscu, możemy po prostu zostawić kluczyki i udać się w podróż, unikając niepewności związanej z ewentualnymi kosztami naprawy czy rekompensaty za kradzież.

  • Różnica w kosztach: W moim wypadku koszt ubezpieczenia wyniósł 40 euro za tydzień, podczas gdy na miejscu wypożyczalnia chciała około 250 euro za tan sam okres. Tak więc wybór ubezpieczenia zaproponowanego przez Discover Cars był znacznie bardziej korzystny cenowo.

  • Odbiór i zwrot auta: Warto zorganizować odbiór i zwrot auta na lotnisku. Czasami może to oznaczać transfer z lotniska do wypożyczalni, co również jest wygodnym rozwiązaniem.

  • Odpowiedni rozmiar samochodu: Dobrze jest dopasować rozmiar auta do liczby osób i bagażu. Małe auto może pomieścić 4 osoby, ale tylko z małymi walizkami. W przypadku większego bagażu lepiej wynająć większy samochód, ponieważ w małym aucie zmieszczą się zazwyczaj tylko dwie walizki – jedna w bagażniku, a druga na tylnym siedzeniu.

Korzystając z tych wskazówek, wynajem auta będzie bardziej komfortowy i bezproblemowy.

Parkingi i zasady

Przyjeżdżając do Włoch, ważne jest poznanie rodzajów parkingów, z którymi będziemy mieć do czynienia. Są trzy główne rodzaje:

  1. Parkingi oznaczone białymi liniami: Są bezpłatne, ale należy zwrócić uwagę na opis na słupkach informacyjnych, który określa maksymalny czas postoju, zazwyczaj wynoszący 1 godzinę. Aby korzystać z takiego parkingu, warto mieć specjalny zegar na desce rozdzielczej (taki zegar można kupić na stacji paliw)  lub napisać godzinę przyjazdu na kartce i umieścić ją za szybą.

  2. Parkingi oznaczone niebieskimi liniami: Są płatne, podobnie jak w Polsce. Należy poszukać parkomatu, zakupić bilet parkingowy i umieścić go za przednią szybą pojazdu.

  3. Parkingi oznaczone żółtymi liniami: Są to miejsca zarezerwowane dla mieszkańców lub służb oznaczonych na tabliczkach informacyjnych. Dostęp do nich mają wyłącznie uprawnieni użytkownicy.

Uwaga włosi bardzo skrupulatnie sprawdzają  czy bilet został opłacony, co potwierdzam na własnym przykładzie, gdyż otrzymałem mandat za brak biletu. Opiszę poniżej całą sytuację.

Po przyjeździe do Palermo odebraliśmy samochód i zrobiliśmy sobie krótką przerwę w okolicy. Następnie, około godziny 16, przyjechaliśmy na miejski parking pod apartamentem w centrum Palermo. Na parkingu przywitał nas uprzejmy pracownik parkingu, trzymając w ręku bilety. Zapytał, na ile dni przyjechaliśmy do miasta, ja mu  powiedziałem że zostaniemy tu jeszcze przez 3 dni. Pobrał od nas opłatę w wysokości 3 Euro do końca dnia, a my udaliśmy się do naszego apartamentu.

Jakie było nasze zdziwienie  rano, gdy zauważyliśmy mandat za brak biletu na szybie samochodu. Okazało się, że pracownik parkingu  było oszustem i sprzedawała podrobione bilety.

Spotkaliśmy tego człowieka ponownie, a on bezczelnie  zaproponował nam że porwie mandat i zażądał kolejnych pieniędzy, na szczęście drugi raz nie dałem się oszukać i  wcześniej już zakupiłem bilet parkingowy i umieściłem go za szybą.

Tankowanie

Na stacjach benzynowych we Włoszech obowiązują pewne zasady, które warto poznać. Zazwyczaj podawane są dwie ceny za ten sam rodzaj paliwa. Pierwsza cena (Servito) uwzględnia obsługę, co zazwyczaj wiąże się z wyższą ceną o około 15 centów, natomiast druga cena (Self Service) dotyczy tankowania bez pomocy. Większość stacji benzynowych jest wyposażona w automaty do pobierania opłat przed tankowaniem. Proces przebiega następująco:

  1. Wkładamy kartę do czytnika, który niekoniecznie znajduje się przy naszym dystrybutorze.
  2. Wybieramy numer dystrybutora, przy którym stoimy.
  3. Automat automatycznie blokuje na naszej karcie 100 euro.
  4. Po zatankowaniu poniżej 100 euro nadmiar wpłaconych pieniędzy zostaje zwrócony na nasze konto.

Ceny paliwa we Włoszech są o wiele niższe niż w Austrii oraz Niemczech. Warto też zwrócić uwagę, że najdroższe ceny są na autostradach, więc tam powinniśmy unikać tankowania, gdyż różnica może wynosić około 20 centów na litrze. Różnica między ceną paliwa w Niemczech a we Włoszech  może wynosić nawet  30 centów na litrze.

Włamanie do samochodu

Pierwsze włamanie do samochodu mieliśmy nad Gardą, ale tutaj sami wystawiliśmy się na złodziei, bo Magda zostawiła torebkę na siedzeniu. Auto zostawiliśmy na parkingu przy via ferracie Rio Sallagoni, co wystarczyło, żeby samochód został pozbawiony bocznej szyby, a Magda straciła dokumenty.

Ponieważ było to przed 17:00 w piątek, szybko zaczęliśmy szukać firmy zajmującej się wymianą szyb. Na miejscu udało nam się odkurzyć samochód i zamontować zastępczą szybę z kartonu w boczne drzwi, ponieważ nowa szyba miała być dostarczona dopiero w poniedziałek.

Następnie udaliśmy się na policję, aby zgłosić włamanie i kradzież. Auto nie było ubezpieczone, więc wszystkie koszty były po naszej stronie (warto wykupić przed wyjazdem dodatkowe czasowe ubezpieczenie samochodu, ja nie mogłem bo byłem samochodem firmowym). Po włamaniu Magda zadzwoniła do banku, aby zastrzec karty oraz dowód osobisty. Wracaliśmy autem, więc dokumenty nie były potrzebne, a na policji otrzymaliśmy zaświadczenie o kradzieży dokumentów na wszelki wypadek.

Drugie włamanie mieliśmy na Sycylii, w Palermo. Już podczas wynajmu auta pani przestrzegła nas, że będzie sprawdzać wkładki w zamkach, bo często je uszkadzają, i miała rację. Auto zostawiliśmy w samym centrum Palermo na parkingu, całkowicie puste i nawet z otwartymi schowkami, ale to było za mało.

Złodzieje uszkodzili zamki, powyrywali plastiki wokół kolumny kierowniczej i nawet wygięli drzwi, bo chyba w pierwszej wersji chcieli właśnie przez nie wejść. Tutaj prawdopodobnie chcieli ukraść nam samochód, ale jakoś im się to nie udało. Dziwna sytuacja, bo za każdym razem, gdy rano wstawałem, pierwsze co robiłem, to szedłem sprawdzić, czy auto jeszcze stoi. 

Tutaj kolejny raz zostaliśmy przeproszeni przez policję za sytuację, jaka tu panuje.

Co zrobić po włamaniu:

  1. Dokładnie sfotografuj uszkodzenia.
  2. Zrób zdjęcie miejsca z nazwą ulicy, co ułatwi policji sporządzenie protokołu.
  3. Udaj się na komisariat, aby uzyskać dokumentację potwierdzającą szkody, potrzebną do zgłoszenia roszczenia ubezpieczeniowego. Upewnij się, że dokumenty są wypisane po angielsku.
  4. Zbierz wszystkie niezbędne dokumenty, aby otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela, takie jak:
    • Zdjęcia uszkodzeń.
    • Umowa z wypożyczalnią.
    • Protokół z wypożyczalni potwierdzający uszkodzenia.
    • Potwierdzenie zapłaty za poniesione koszty zapłacone w wypożyczalni – paragon/etc.
    • Protokół z policji.
    • Dodatkowe dokumenty które zostały wymienione w umowie z Discover Cars, a pomiąłem powyżej.

W przypadku kradzieży dokumentów, trzeba zastrzec karty jak również dowód osobisty, wszysyko wykonujemy na infolinii w naszym banku.

Pozostaje nam tylko wysłać wszystkie dokumenty  na adres e-mail i czekać na zwrot pieniędzy. 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x